Upute za rukovanje hidrauličnim čekićem pod vodom
Ne može se svaki hidraulični čekić koristiti pod vodom jer će doći do njegovog oštećenja. Da bi se hidraulični čekić koristio pod vodom moraju se napraviti određene preinake prema strogim uputama proizvođača. Pričvršćivanjem hidrauličnog čekića na vanjski zračni kompresor osiguravaju se njegove iznimne performanse i standardi pouzdanosti u podvodnoj primjeni. Zahvaljujući vanjskom kompresoru, kontinuirano se ispaljuje snažan mlaz zraka kako bi se voda držala podalje od osjetljivih komponenti hidrauličnog čekića. Priključak na komprimirani zrak sprječava ulazak vode u područje udarca između hidrauličnog čekića i alata te sprječava lomljenje i koroziju glavnih komponenti čekića i osnovnog stroja.
Upute za rukovanje hidrauličnim čekićem pod vodom kojih se treba pridržavati donosimo u nastavku:
1. Prije upotrebe nužno je provjeriti stanje čekića na suhom:
- podmazanost čekića
- zategnutost crijeva hidraulike i zraka
- ispravnost podešenog tlaka zraka i dolazak ispravne količine u predio špice i klipa
2. Tijekom rada pod vodom bitno je odabrati ispravnu količinu zraka (tlak) na dubinama:
- 1-2 bara do 5 metara
- 2-3 bara do 10 metara
- 3-4 bara do 15 metara
Tlak i količina komprimiranog zraka mora se strogo kontrolirati da ne bi, uslijed prevelikih vrijednosti, došlo do ispuhivanja sredstva za podmazivanje. Ove količine tlaka zraka proporcionalne dubinama korištenja su 20% više od preporučene.
3. PRILAGODITE OSNOVNI STROJ ZA RAD ČEKIĆA POD VODOM
Na osnovnom stroju mora biti ugrađen cjevovod po grani stroja sa regulatorom protoka i pritiska na grani pokraj kabine. Ako se radi u većim dubinama ili duži vremenski period, preporučljivo je dovesti kontrolni manometar u kabinu ispred rukovatelja stroja.
4. Svaki put nakon upotrebe čekića pod vodom nužno je:
- oprati čekić slatkom vodom izvana
- oprati dovodno crijevo za zrak i tako isprati unutarnji prostor u čekiću
- uz pomoć kompresora isušiti čekić od vlage i vode
- u crijevo od zraka hidrauličnog čekića uliti 1-2 litra nafte ili Hidrola HD 46 te ga ponovno priključiti na zrak da ulivena tekućina zaštiti unutarnji dio čekića od moguće hrđe
VAŽNO!
Ovaj postupak potrebno je ponavljati svakodnevno jer će u protivnom nastati oštećenja na alatu, hidrauličnom čekiću i osnovnom stroju.
Hidraulični čekić za rad pod vodom nužno je servisirati svakih 200-400 radnih sati.
Razmišljate o novoj investiciji ili vam je potreban servis?
Obratite nam se s povjerenjem!