
Kako izabrati hidraulični čekić
U današnje vrijeme sve je raširenija upotreba radnih priključaka u građevinskim i rudarskim radovima. Jedni od najpopularnijih radnih priljučaka su hidraulični čekići jer se mogu koristiti za obavljanje raznih zadatka kao što su rušenje (zgrada, betonskih stupova, mostova), razbijanje ili čišćenje cesta i pločnika, drobljenje ili razbijanje većih materijala, kopanje rovova itd. Kako bi zadovoljili sve te različite specifične potrebe proizvode se u različitim veličinama i modelima.
Za dobro obavljanje posla, treba vam dobar alat.
Odabir odgovarajućeg hidrauličnog čekića za radne strojeve jedna je od najvećih briga svakog poslodavca u građevinskoj i rudarskoj industriji. Kupnjom neispravnog ili nekompatibilnog priključka moguće je oštetiti obje komponente i time napraviti golemu financijsku štetu poslovanju. Da biste donijeli pravu odluku za svoje radne strojeve, razmotrite sve svoje mogućnosti prije donošenja konačne odluke.

Sastavili smo popis bitnih karakteristika na koje biste trebali obratiti pozornost prilikom kupnje hidrauličnog čekića:
1. Težina osnovnog radnog stroja.
Težina hidrauličnog čekića nikad ne bi trebala prelaziti 10% težine osnovnog radnog stroja.
Za građevinske strojeve do 10 tona primjenjuje se pravilo odabira hidrauličnog čekića od 5 - 8% težine osnovnog radnog stroja, a za građevinske strojeve preko 20 tona pravilo od 7-10% osnovnog radnog stroja. Dok se za kombinirane građevinske strojeve koriste lakši hidraulični čekići koji teže do 5% težine osnovnog radnog stroja.
Ne postoje striktni industrijski standardi jer izbor hidrauličnog čekića u velikoj mjeri određuje i vrsta posla koja se obavlja na terenu. Primjerice, ukoliko obavljate stacionarno orijentirane poslove u kamenolomu ili rudniku, birate teške hidraulične čekiće koji teže 7-10% težine osnovnog radnog stroja. A, ako obavljate poslove na visini kao što su rušenja objekata na zgradama, koristit ćete lakše hidrauliče čekiće koji teže do 5% težine osnovnog radnog stroja.
2. Protok ulja.
Protok ulja hidrauličnog čekića trebao bi odgovarati produktivnosti pumpe osnovnog stroja.
Svaki hidraulični čekić zahtjeva određen protok i tlak sa hidrauličnih pumpi na osnovnom stroju koje određuje proizvođač hidrauličnog čekića. Prema tome, kapacitet hidrauličnih pumpi osnovnog stroja bitno određuje odabir hidrauličnog čekića da bi se sam radni priključak mogao iskoristiti u punom kapacitetu.
3. Radni tlak.
Mora postojati radni ventil za hidraulički vod za kontrolu tlaka za optimalan rad opreme.
Ispravno postavljena razina sigurnosnog tlaka krucijalna je za neometan rad hidrauličnog čekića. Radni ventil koristi se u hidrauličkim sustavima za ograničavanje sigurnosnog tlaka na određenu postavljenu razinu. Njegova uloga je da spriječava visoki tlak u hidrauličkom krugu da ne ošteti komponente hidrauličkog sustava.
4. Produktivnost.
Hidraulički čekići koji ostvaruju mnogo više snage i rada unutar jednog sata smatraju se produktivnijima.
Produktivnost je određena udarnom energijom pomnoženom s frekvencijom udara. Te pokazatelje je teško identificirati u stvarnom radu pa mnogi proizvođači i prodavači preuveličavaju podatke kako bi privukli kupce. Zato prilikom odabira hidrauličkog čekića, birajte modele koji uključuju prekidač za odabir načina rada. Na taj način promjenom snage i brzine rada hidrauličnog čekića sami možete povećati produktivnost u skladu sa zahtjevima na terenu.
5. Izgradnja.
Što je manji broj dijelova, brtvila, spojnih navoja to je hidraulički čekić pouzdaniji.
Hidraulični čekići jednostavnijeg dizajna s manje komponenti zahtijevaju manje održavanja i lakše se servisiraju, što znači da će vas bolje služiti.
6. Jednostavnost rada i servisiranja.
Što je jednostavaniji pristup točkama za podmazivanje, spojnici crijeva i izmjeni alata to je hidraulični čekić praktičniji za korištenje.
Za što jednostavniji rad, uvijek je bolje odabrati model s automatskim podmazivanjem alata. Upotrebljivost hidrauličkog čekića uvelike ovisi i o mogućnosti zamjene čahure, akumulatorske membrane i hidrauličkog ventila bez potpune demontaže čekića.
7. Vanjska buka i vibracije.
Jačina zvuka rada i vibracija hidrauličnog čekića bitna je ako obavljate posao u urbanijim mjestima koja zahtjevaju minimalnu razinu buke.
Zvuk rada čekića smanjen je ako se njegov udarni mehanizam nalazi u zatvorenom kućištu i ako se između udarnog mehanizma i okvira tijela nalaze poliuretanski odbojnici, koji ne otpremaju vibracije na tijelo čekića. Prigušivač štiti od vibracija spoj ruke i kraka radnog stroja, smanjujući trošenje čahure i klinova.
Mi u Hidro-radu, znamo koliko vam je važno nabaviti hidraulični čekić koji ima optimalnu izvedbu, vrhunsku izdržljivost, koji će najbolje odgovarati vašim potrebama uz prihvatljivu cijenu. U našem prodajnom asortimanu nudimo upravo to što vam treba. MTB hidraulični čekići pokazali su se pouzdanim radnim priključcima koji vam čuvaju leđa i u najzahtjevnijim radnim zahvatima.
Razmišljate o novoj investiciji? Rado ćemo vam pomoći savjetima.
Obratite nam se s povjerenjem!